Börje Dorch illustrationer

Börje Dorch illustrationer
Börje Dorch illustrationer
Börje Dorch illustrationer
Börje Dorch illustrationer
Börje Dorch illustrationer
Börje Dorch illustrationer

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

BÖRJE DORCH (född 1929): (6) Illustrationer, signerade Börje Dorch, ISHOCKEY (2) bla Tre Kronor, FOTBOLL, bla "MFF-Göteborg", "Norrköping x Örebro idrottsparken, reporter Stieg Johansson", "Örebro x Luleå Eyravallen reporter Arne Hegerfors", 20x24 - akvarell och tusch, 29x37 cm,

HISTORIK:
Börje Dorch, svensk tecknare, journalist och författare. Huvudsakligen verksam inom sportens värld och var en duktig amatörboxare med landslagsmeriter. Dorch grundade Svenska Boxningsförbundets tidning Boxning och Föreningen Punchpralinerna. Barndomsvän med fotbollsspelaren Nacka Skoglund och finslipade Hammarby IF:s nuvarande klubbmärke.

Någon med fläckar

373789

2016-04-06