Förordningar om postväsende mm

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 000 SEK

FÖRORDNINGAR OM POST MM (2). Bl.a. om postväsendet från 1695 - 1767, samtliga inbundna, handskriven förteckning i början, börjar med "Extract af Kongl. May:ts förordningar, angående frij-bref på påsthusen" (1695), ca 40 st inbundna i senare pappband.
Tillsammans med samlingsvolym kungörelser, sent 1700-tal - 1800-tal.

Vissa skador, lagningar, anteckningar, fläckar, nötta band.

374067

2016-04-10