Förordningar om postväsende mm
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
FÖRORDNINGAR OM POST MM (2). Bl.a. om postväsendet från 1695 - 1767, samtliga inbundna, handskriven förteckning i början, börjar med "Extract af Kongl. May:ts förordningar, angående frij-bref på påsthusen" (1695), ca 40 st inbundna i senare pappband.
Tillsammans med samlingsvolym kungörelser, sent 1700-tal - 1800-tal.
Vissa skador, lagningar, anteckningar, fläckar, nötta band.
374067
2016-04-10