Kart over Kristiania, Beskrivelse over Christiania

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

2 500 SEK

KARTA ÖVER CHRISTIANIA (OSLO). (2). SOLEM, J. Kart over Kristiania. Med vejledende tekst. Udarbeidet af (...), premierløjtnant. 3 upplagan. Kristiania, Aschehoug & co., 1877.
8vo. Utvikbar karta, ca 51x47 cm.15 s. text. Originalomslag.
MOE, B., Beskrivelse over Christiania i omrids udgivet ... Christiania, Guldberg & Dzwonkowski, 1838.
Liten 8vo (ca 15x10 cm). 152 s. Tryckt originalomslag. Namnteckning O E L Dahm daterad 1838 på omslaget. 2 st

Solem med nött omslag, några småfläckar.
Moe med namnteckning på omslaget, några skador.

374304

2016-04-10