Bägare silver Petter Julin Köping 1744
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PETTER JULIN, bägare, silver, Köping 1744, delvis förgylld, med infällt kopparmynt, 10 Reis Portugal 1727, mynning med vågband i relief samt stansad dekor, liv med svisselerade ägarinitialer samt daterad 1763, höjd 10 cm, vikt ca 101 g
Ytslitage samt mindre bucklor
374332
2016-04-07