Bägare silver Petter Julin Köping 1744

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 500 SEK

PETTER JULIN, bägare, silver, Köping 1744, delvis förgylld, med infällt kopparmynt, 10 Reis Portugal 1727, mynning med vågband i relief samt stansad dekor, liv med svisselerade ägarinitialer samt daterad 1763, höjd 10 cm, vikt ca 101 g

Ytslitage samt mindre bucklor

374332

2016-04-07