Karl XII:s stora kyrkobibel från 1703

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARL XII:S BIBEL. Biblia, thet är All then Heliga Skrift på swensko, efter konung Carl then Tolftes befalning. Stockholm (H. Keyser) 1703, 1702.
Folio (ca 420x270 mm). (96), (1)-962, (2, sista blank) s. Tryckt titelblad i rött och svart, nedskuret, troligen från annat exemplar, liten lagning av hörn, veck. Första arket löst.
Samtida brunt skinnband med rikt blindpressad pärmdekor, spännen och beslag av mässing, ett spänne trasigt, blindpressad rygg med upphöjda bind, delvis nött och sliten, med vissa skador på rygg, spricka i fals, några lagningar, saknar för- och eftersättsblad.
Ägar- och släktanteckningar på pärmens insida. Text delvis fläckad och med småskador i marginalerna.

Denna bibel gavs ut i 4000 exemplar, varav 2500 exemplar var reserverade till Sveriges kyrkor. Förordet skrevs av ärkebiskop Eric Benzelius.

Ej komplett, saknar graverat titelblad, porträtt av Karl II och 8 graverade planscher och kartor.
Övrigt se text.

374608

2016-04-09