Afrikana 1940-tal
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
YXA, möjligen Kongo, järnsmide, GRÄVKÄPP, smide, skaft med metallinläggningar, PILSPETS, HUGGKNIV, möjligen Mangbetu, koppar, skaft med lös lindning, ARMBAND, järn, längd ca 18-39 cm
HISTORIK: I arv till nuvarande ägare, enligt uppgift inköpt på 1930/40-talet av svensk sjökapten från Ortala.
Se katalogtext.
375151
2016-04-11