Relief

Relief
Relief

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RELIEF, sannolikt barock, daterad 1702, silver/försilvrad mässing, åtsidan förgylld, allegorisk figurscen, två bevingade figurer, den ena förmodligen Amor den andra en kvinna med hjälm, spelar kort, vid bordet sitter också Fortuna, den skiftande lyckans gudinna, med ögonbindel och ymnighetshorn, diameter 14 cm

PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

Slitage och lagningar, förgyllningen ej ursprunglig, senare ram

375571

2016-04-16