Relief
Klubbat för:
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RELIEF, sannolikt barock, daterad 1702, silver/försilvrad mässing, åtsidan förgylld, allegorisk figurscen, två bevingade figurer, den ena förmodligen Amor den andra en kvinna med hjälm, spelar kort, vid bordet sitter också Fortuna, den skiftande lyckans gudinna, med ögonbindel och ymnighetshorn, diameter 14 cm
PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling
Slitage och lagningar, förgyllningen ej ursprunglig, senare ram
375571
2016-04-16