MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)
Klubbat för:
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Landskap med röd stuga och höga träd, olja på duk lagd på pannå, ca 32.5 x 24 cm.
PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling
HISTORIK:
Troligtvis målad vid Horn, ett sommarställe beläget vid Mälaren utanför Enhörna i närheten av Mariefred som Märtha och Isac Gustaf Clason hyrde av familjen Aminoff från 1941 till början av 1960-talet.
Läs mer
375764
2016-04-13