MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988)

Klubbat för:

350 SEK

Utropspris

1 500 SEK

MÄRTHA BOLIN-CLASON (1902-1988),
Min Ateljé, signerad och daterad "M. B. CLASON LERDALA 1976" och betitlad och daterad juli 1976 på baksidan, olja på pannå, 24 x 33 cm.

PROVENIENS:
Märtha Bolin-Clason (1902-1988),
hennes son arkitekt Gustaf Clason (1935-2005),
därefter privat samling

HISTORIK:
Lerdala, beläget i Västergötland, innehades av skulptrisen Britta Nehrman (1901-1978). Märtha Bolin-Clason hade där en ateljé. Den livslånga vänskapen dem emellan går tillbaks till akademietiden. Nehrman hade kommit in på akademiens skulptörskola 1920 samtidigt som Martha Bolin antogs på Måleriskolan. Märtha hade inte någon bostad men fick erbjudandet att bo i hennes föräldrahem i Djursholm. De var samtidigt i Paris under Märtha Bolins studieår 1923-25. 1939 ställde de ut tillsammans på Falu Konsthall i Falun.

Läs mer

375777

2016-04-13