Carl Cederholm sideboard Stil & Form

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

CARL CEDERHOLM, tillskrivet, sideboard, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal, mahogny och jakaranda med geometrisk intarsia, fyra skåp med bakomliggande hyllor och lådor, mässingsskodda fötter, höjd 85, 170 x 43 cm, nycklar medföljer

HISTORIK: Firma Stil & Form grundades under det tidiga 1940-talet av formgivaren Carl Cederholm som med sitt Art-Decoinfluerade formspråk gjorde sig ett namn bland stockholmssocieteten. Cederholm, utbildad vid HKS, Tekniska Skolan (nuvarande Konstfack), öv

Smärre slitage, 2 nycklar medföljer

375797

2016-04-20