Kalk barock

Kalk barock
Kalk barock
Kalk barock
Kalk barock
Kalk barock
Kalk barock
Kalk barock
Kalk barock

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KALK, barock, troligen flamländskt/tyskt arbete, eller möjligen Centraleuropa, driven, ciselerad och förgylld koppar, undersidan av foten försilvrad, senare cuppa av förgyllt silver, sexpassformad fot rikt ornerad med änglahuvuden, växt- och broskornament, mellan loberna flikade bladornament, balusterformad nod ornerad med vegetativa ornament, klockformig cuppa med österrikisk stämpel B i en romb, Österrike-Ungern, 1800-talets början, höjd ca 19 cm

PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

Omarbetad och kompletterad, slitage

376468

2016-04-17