Spegellampett
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
SPEGELLAMPETT, för 2 ljus, rokoko, förgylld, kvicksilverfolierat glas, skuren dekor i form av blomsterslingor och mussla, framtagen originalförgyllning, troligen samtida glas samt bakstycke, höjd 82x43 cm
PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling
Senare fästen i trä för ljushållare, ljuspipor från tiden men troligtvis ej tillhörande
376540
2016-04-16