Spegellampett

Spegellampett
Spegellampett
Spegellampett
Spegellampett
Spegellampett
Spegellampett
Spegellampett
Spegellampett

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

SPEGELLAMPETT, för 2 ljus, rokoko, förgylld, kvicksilverfolierat glas, skuren dekor i form av blomsterslingor och mussla, framtagen originalförgyllning, troligen samtida glas samt bakstycke, höjd 82x43 cm

PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samling

Senare fästen i trä för ljushållare, ljuspipor från tiden men troligtvis ej tillhörande

376540

2016-04-16