Sven Markelius taklampa

Sven Markelius taklampa
Sven Markelius taklampa
Sven Markelius taklampa
Sven Markelius taklampa

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

SVEN MARKELIUS (1889-1972), 1900-talets andra hälft, taklampa typ 703, bronserad plåt, Uppsala Armaturfabrik, modellen formgiven på 1930-talet, höjd ca 60, Ø 81 cm.

Bruksslitage

376598

2016-04-17