C G Wittenström
Klubbat för:
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL GUSTAF WITTENSTRÖM (1800-talets mitt): bl a motiv från Forum romanum, akvareller, största bildytan ca 20 x 16,5 cm
Proveniens: Akvarellerna kommer genom arv från Carl Gustaf Wittenström (1831-1911) som var ansedd metallurg och är utförda under hans Grand Tour resa i södern under mitten av 1800-talet
376693
2016-04-17