C G Wittenström

C G Wittenström
C G Wittenström
C G Wittenström
C G Wittenström
C G Wittenström
C G Wittenström
C G Wittenström
C G Wittenström

Klubbat för:

800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

CARL GUSTAF WITTENSTRÖM (1800-talets mitt): bl a motiv från Forum romanum, akvareller, största bildytan ca 20 x 16,5 cm

Proveniens: Akvarellerna kommer genom arv från Carl Gustaf Wittenström (1831-1911) som var ansedd metallurg och är utförda under hans Grand Tour resa i södern under mitten av 1800-talet

376693

2016-04-17