Alexander Roslin kopia efter damporträtt

Klubbat för:

31 000 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ALEXANDER ROSLIN, kopia efter (1800-tal): Damen med slöjan, olja på duk, 67x57 cm

Historik:
Originalporträttet är målat 1768 och tillhör Nationalmuseum i Stockholm. Porträttet föreställer Alexander Roslins hustru Marie-Suzanne Giroust, som var pastellmålare och hon är klädd à la Boulognaise, dvs som kvinnorna från Bologna i Italien

Färgbortfall, lagningar, skador

376697

2016-04-17