Slaglåspistol
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSPISTOL, svensk, 1700-talets mitt, ändrad från flintlås, troligen Jönköping, lås med etsad dekor, märkt krönt ISD och NK helstock med hornnäsa och förgyllda stämplade mässingsbeslag, längd 36 cm
senare gravyr på kammaren
377061
2016-04-28