Romersk oljelampa
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
800 SEK
OLJELAMPA, romersk, möjligen Kampanien ca 200fKr-0, rödaktig keramik med palmett och inpressade mönster, 2 ljushållare, längd 17cm.
Proveniens: enligt uppgift inköpt av finsk konstnär i Rom under 1930-talet
Lagad, slitage
378440
2016-04-28