Romersk oljelampa

Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa
Romersk oljelampa

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

800 SEK

OLJELAMPA, romersk, möjligen Kampanien ca 200fKr-0, rödaktig keramik med palmett och inpressade mönster, 2 ljushållare, längd 17cm.
Proveniens: enligt uppgift inköpt av finsk konstnär i Rom under 1930-talet

Lagad, slitage

378440

2016-04-28