Romersk keramikskål

Romersk keramikskål
Romersk keramikskål
Romersk keramikskål
Romersk keramikskål
Romersk keramikskål
Romersk keramikskål
Romersk keramikskål
Romersk keramikskål

Klubbat för:

4 000 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

SKÅL, med snodda hänklar, markerat liv med inpressat mönster, höjd 15, bredd 20cm, påklistrad auktionsetikett "394. Krukke av braendt ler med snoede hanke. Gravfund. Pompeji".
Proveniens: enligt uppgift inköpt av finsk konstnär i Rom under 1930-talet

Zustandsbeschreibung

378456

2016-04-28