Georg Pauli akvarell
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORG PAULI (1855-1935): "Pojkernes stuga - Utö", signerad och daterad G Pauli 1929 Utö", akvarell, ca23 x 29 cm
PROVENIENS: Konstnärens familj
HISTORIK: 1904-05 åttog sig arkitekten Ragnar Östberg (Stockholms Stadshus) att bygga ihop några mindre fiskestugor till ett stort hus med bla två ateljéer. Från 1905 fram till Hanna Paulis död 1940 var detta familjen Paulis sommarhem. Stället döptes till "Ruthstorp", efter dottern Ruth.
I passepartout , oramad
378706
2016-04-26