Föreningen för grafisk konst 1887-1986

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

FÖRENINGEN FÖR GRAFISK KONST, Årsmappar, 95 st, från år: 1887-1924, 1926-1955, 1956-1986, varierande mått. Exempel på blad som ingår:
CARL LARSSON, etsningar: "Profiler", "Empire", "Lisbeth", "Skyddsängeln", "Min köksa och min tvätterska", "Martina med frukostbrickan", "Carl G Laurin", "Kersti i svart", "Mårten Sondén", "Sjelfporträtt", "Lektyr", En konstnärshustru", "Den underliga dockan", osign.,
ANDERS ZORN, etsningar: "På Themsen", "En gravör" (Självporträtt), "Cigarettrökerska", "Porträttstudie", osign.,
AXEL FRIDELL: "Stadshuset", osign., ALBERT EDELFELT: "Brunett", osign., PRINS EUGÉN: "Molnet", "Stockholms slott", osign, ISAAC Grünewald: "Från Alassios badstrand", osign., litografi, CURT BURSTRÖM, "Komposition VI", osign., akvatintetsning, PHILIP VON SCHANTZ, "Till Claude Monets ära", sign.linoleumsnitt "Havsspegel", sign. akvatint, KA PEHRSON, sign. litografi, ULF TROTZIG, "Skogsinteriör med figurer", sign., etsning, ULF WAHLBERG, Bilen II, sign., lito,
TORSTEN RENQVIST "Promenad med hund", signerad, akvatintetsning, LENNART RODHE, "Salongen", signerad, färgserigrafi, 14 häften ingår: "Meddelande från Föreningen för Grafisk konst

Delvis med skador och fläckar, 1887-1924 osignerade, 1926-1955 osignerade,1956-1986 signerade, ej komplett , bla 1925 saknas

378882

2016-04-26