Peter Adolf Persson oljemålning

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

PETER ADOLF PERSSON (1862-1914): Landskap med gärdesgård, signerad P. A Persson, olja på duk, 45x63 cm

HISTORIA:
Efter uppväxttiden på den skånska landsbygden började P A Persson som 18-åring studera vid Tekniska skolans aftonskola i Stockholm. Fram till 1882 bedrev han studier där med bl a Olof Arborelius som lärare. Åren 1882-86 studerade han vid Konstakademien, i vars utställningar han deltog 1882 och 1887. Som lärare i landskapsmålning, vilket blev hans främsta fack i framtiden, hade han Per Daniel Holm. Hösten 1889 reste P A Persson i likhet med många av sina kamrater till Paris, där han stannade till mitten av 1891. En tid vid slutet av 1889 tillhörde han den svenska konstnärskolonien i Grez, men för övrigt synes han haft Paris och dess omedelbara omgivningar som huvudkvarter.

Kanterna med bronseringslinjer

378931

2016-04-25