Lars Norrman

Lars Norrman
Lars Norrman

Klubbat för:

300 SEK

Utropspris

1 000 SEK

LARS NORRMAN (1915-1979), Operationssal, provtryck, färglitografi, bildmått 39x50 cm, oramad

Jämför auktionsnummer 325585.
"APPENDECTOMI" (Dr Gunnar Nordenstrahl opererar, Norrköpings Lasarett), signerad och daterad Lars Norrman -42, olja på duk, 90x116 cm
Även signerad och betitlad a tergo
"LARS NORRMAN APPENDECTOMI NORRKÖPING 1942",
LITTERATUR:
Målningen är avbildad på sidan 20, i Paletten 2/74
HISTORIA:
Lars Norrmans motiv med kirurgiska ingrepp från 1940-talets första hälft intar en unik plats i svensk
1900-talskonst. I den stora Appendectomi (olja) från 1942 ser vi hur den hos Fernand Léger skolade Norrman med kallhamrad naturalism återger ingreppen med medicinsk exakthet. Det är ett verk som förebådar det fotorealistiska måleri som Ola Billgren skulle komma att utföra först ett kvarts sekel senare.

Utsuddad signatur

379480

2016-04-29