Jacques Villon färgakvatint

Jacques Villon färgakvatint
Jacques Villon färgakvatint
Jacques Villon färgakvatint
Jacques Villon färgakvatint

Klubbat för:

6 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JAQUES VILLON (1875-1963), efter Derain, " Buste de Femme", etsning med akvatint, 1922, signerad Villon i plåten, blyertssignerad Derain, numrerad 33-200, editerad av Bernhein-Jeune, Paris, 59 x 48 cm
Etching with aquatint, 1922, signed and numbered. In good condition. Framed.
LITTERATUR: Ginestet & Pouillon 635

Gulnad

379538

2016-04-29