Kopparpanna

Kopparpanna
Kopparpanna
Kopparpanna
Kopparpanna
Kopparpanna
Kopparpanna

Klubbat för:

2 400 SEK

Arviointi

1 000 SEK

Kuvaus

KOPPARPANNA, 18/1900-tal, i godset märkt Hotel Rydberg, diameter ca 31, höjd 7,5 cm

Historik: Hotell Rydberg (även stavat Hôtel Rydberg) var ett hotell med restaurang och bar vid Gustav Adolfs Torg i Stockholm under åren 1857-1914. Hotellet var under sin tid ett av stadens mer kända nöjesetablissemang och besöktes bland annat av journalister och författare, däribland enligt uppgift Hjalmar Söderberg, Albert Engström, Emil Norlander och Hasse Z. Hotell Rydberg revs 1914 för att ge plats åt Skandinaviska Bankens palats.(Wikipedia).

Kuntoraportti

Slitage, handtaget med personnummer

379834

Päivämäärä:

2016-04-30