Sven X:et Erixon utställningskataloger, brev mm

Klubbat för:

650 SEK

Utropspris

2 000 SEK

SVEN X:ET ERIXON - SAMLING MED BREV, KATALOGER MM. Bl.a. 4 brev av Sven och Ingeborg Erixon, flertalet daterade på 1950-talet, ERIXON, Sven X:et (1899-1970). Stad och Land. En statarnovell av Ivar Lo- Johansson med träsnitt av Sven Erixon. Stockholm, Ars Förlag, 1945. Folio (380x270 mm). 12 träsnitt. Dedikation från "Bojan och Sven" på försättsbladet. Originalomslag.
7 diktsamlingar av Ingeborg Erixon med författarens dedikation (1 även med dedikation av Sven), ca 18 mindre utställningskataloger rörande Erixon och andra konstnärer, bl.a. Lennart Gram.

Stad och land med nött omslag, vissa skador.

379942

2016-05-01