Kimmo Pyykkö

Kimmo Pyykkö
Kimmo Pyykkö
Kimmo Pyykkö
Kimmo Pyykkö

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

KIMMO PYYKKÖ (Finland, född 1940), skulptur i förkromad stål samt glas, motiv med ansikte i profil samt svävande svalor, 80x70 cm, signerad Kimmo, daterad -73.

Kimmo Pyykkö, finländsk skulptör född i Lahti, Finland. Han studerade vid Institute of Industrial Arts och Helsinki University Art Room. Pyykkö skapar skulpturer i skilda medium, från skrotdelar till metall och trä.

Smärre repor, limrester

379969

2016-05-01