Kanna
Valmis
2016-04-28
380059
| Korkein tarjous | 6 800 SEK |
| Arviointi | 3 000 SEK |
KANNA, 1100-1400-tal, Iran, troligen Kashan, delvis turkosfärgat glaserad lergods, dekor av geometriska mönster i relief, höjd ca 22 cm
Krackeleringar, spricka, trolig lagning