Blyinfattat fönster Oaxen

Blyinfattat fönster Oaxen
Blyinfattat fönster Oaxen
Blyinfattat fönster Oaxen
Blyinfattat fönster Oaxen

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

BLYINFATTAT FÖNSTER, 1900-talets första hälft, flerfärgat glas med bemålat motiv av fåglar, ca 66x53 cm
PROVENIENS: Fönstret har suttit på båten Prince Van Orangiën, ett fartyg byggt 1935 i Vahali te Gendt i Holland. Prince van Orangiën var ursprungligen ett hem och kontor för en redare som seglade runt i Europa med sin mudderflotta. Numera drivs båten av dess fjärde ägare Oaxen Krog & Slip

380184

2016-05-01