Paraplyställ

Paraplyställ
Paraplyställ
Paraplyställ
Paraplyställ

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 000 SEK

PARAPLYSTÄLL, 1800/1900-tal, patinerat gjutjärn, höjd 61 cm

PROVENIENS: Byggmästare Jakob Wilhelm Thunell (född 1859 i S. Sallerups s:n i Skåne). 1876-78 elev vid Malmö Tekniska skola. 1878 ritat och uppfört ett en-våningshus i Malmö, antogs 1879 till gesäll i Malmö och inflyttade till Stockholm, 1880-84 elev vid Tekniska skolan i Sthlm, 1891 godkänd av Byggnadsnämnden, 1896 burskap. 1934 ledamot i Ämbetets styrelse.
Sedan 1885 uppfört ett flertal nybyggnader, däribland tillbyggnader till Veterinärinstitutet, Karolinska institutet samt Gymnastiska centralinstitutet.

380445

2016-05-02