Skulptur brons Christian Eriksson

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

CHRISTIAN ERIKSSON (1858-1935): Elof - stående liten gosse, signerad och daterad Chr. Eriksson Arcueil 1901, brons, höjd 19,5 cm.
Proveniens: Professor Martin Lamm (1880-1950)
.
År 1901 bodde Christian Eriksson i den lilla förstaden Arcueil, strax söder om Port d´Orléans. Han erhöll i april en förfrågan från redaktören på tidskriften "L´Art décoratif" om denne fick reproducera en bild på konstnärens "envoi au Salon", alltså den lilla statyett som föreställde konstnären fyraårige son Elof, som nästan förskräckt upptäcker att han kan vicka på stortån. Den lilla statyetten blev omåttligt populär och renderade Christian Eriksson titeln "Sociétaire" i "La Société nationale des Beaux-Arts". Skulpturen ställdes också ut på Konstnärsförbundets utställning i Stockholm 1901.

380463

2016-05-06