Stekfat och vas
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STEKFAT, VASER, 2 st., FAT, 2 st., porslin, Kina 1700/1800-tal, stekfatet med figural dekor, de runda med floral dekor, vas med floral dekor (locket ej original) allt i underglasyrblått samt vas figuralt motiv, och tecken i emaljfärger 1900-tal, stekfatets längd ca 36, vasen i underglasyrblått är 23 cm hög
Kantnagg på stekfatet, glasyrspricka på det större fatet, vasen i underglasyrblått med omfattande lagning vid mynningen
380601
2016-05-02