Stekfat och vas

Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas
Stekfat och vas

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STEKFAT, VASER, 2 st., FAT, 2 st., porslin, Kina 1700/1800-tal, stekfatet med figural dekor, de runda med floral dekor, vas med floral dekor (locket ej original) allt i underglasyrblått samt vas figuralt motiv, och tecken i emaljfärger 1900-tal, stekfatets längd ca 36, vasen i underglasyrblått är 23 cm hög

Kantnagg på stekfatet, glasyrspricka på det större fatet, vasen i underglasyrblått med omfattande lagning vid mynningen

380601

2016-05-02