Ljusstake
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKE, troligen senrenässans, 1500-talets slut/1600-talets början, Nordvästeuropa/Flandern, rund klockformig fot och balusterformigt skaft med genombruten ljuspipa, höjd ca 16 cm
PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samlings
Slitage
381395
2016-05-06