Ljusstake

Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake
Ljusstake

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

LJUSSTAKE, troligen senrenässans, 1500-talets slut/1600-talets början, Nordvästeuropa/Flandern, rund klockformig fot och balusterformigt skaft med genombruten ljuspipa, höjd ca 16 cm

PROVENIENS: Ur Gustaf och Herman Lindbergs samlings

Slitage

381395

2016-05-06