Stig Lindberg servisdelar

Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar
Stig Lindberg servisdelar

Klubbat för:

1 900 SEK

Utropspris

2 000 SEK

STIG LINDBERG, servis, 30 dlr, Terma, Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av: karotter, kannor, grytor, stekpannor och grytor

Historik: Terma presenterades på H55 (Helsingborgsutställningen 1955). En ugnsäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering

Smärre slitage, en större karott saknar lindning av bast

382253

2016-05-10