Stig Lindberg servisdelar
Klubbat för:
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STIG LINDBERG, servis, 30 dlr, Terma, Gustavsberg, brunglaserad novarlit keramik, bestående av: karotter, kannor, grytor, stekpannor och grytor
Historik: Terma presenterades på H55 (Helsingborgsutställningen 1955). En ugnsäker serie som skulle klara av stora temperaturskillnader och passa både för matlagning och servering
Smärre slitage, en större karott saknar lindning av bast
382253
2016-05-10