Handritad karta över Gripsholm
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRIPSHOLM. Handritad karta i tusch och akvarell på papper, 1840-50-tal, ca 285x387 mm. Troligen kopia efter F. Lundström. Namnet skrivet i vänster marginal.
I Riksarkivet finns: " Planritning över Gripsholms slott och park av F. Lundström". Akvarell på papper med mått 46 x 36,5 cm.
Revor i marginalen, något solkad, några veck
382384
2016-05-10