Handritad karta över Gripsholm

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GRIPSHOLM. Handritad karta i tusch och akvarell på papper, 1840-50-tal, ca 285x387 mm. Troligen kopia efter F. Lundström. Namnet skrivet i vänster marginal.

I Riksarkivet finns: " Planritning över Gripsholms slott och park av F. Lundström". Akvarell på papper med mått 46 x 36,5 cm.

Revor i marginalen, något solkad, några veck

382384

2016-05-10