Carl Cederholm matbord Stil & Form

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

CARL CEDERHOLM, tillskrivet, matbord, Firma Stil & Form, Stockholm 1940-50-tal, mahogny och jakaranda med intarsia, mässingsskodda fotavslut, fyra iläggsskivor vardera 54,5 cm, höjd 75, diameter 126, total längd 344 cm

HISTORIK: Firma Stil & Form grundades under det tidiga 1940-talet av formgivaren Carl Cederholm som med sitt Art-Decoinfluerade formspråk gjorde sig ett namn bland stockholmssocieteten. Cederholm, utbildad vid HKS, Tekniska Skolan (nuvarande Konstfack

Smärre fanérskador, senare iläggsskivor, smärre slitage

382588

2016-05-14