Peter Weiss Livet kring ett Palazzo
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
23 000 SEK
PETER WEISS (1916-1982): Livet kring ett Palazzo, signerad Peter Weiss, blyerts, färgstift och gouache på papper, 57 x 158 cm.
Utförd 1944.
PROVENIENS: Konstnärens hustru Helga Henschen, Stockholm
UTSTÄLLD: Peter Weiss, Moderna Museet, Stockholm 1991, katalognr 61
382965
2016-05-13