Paul Marcel Souza mapp med fyra litografiska blad

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PAUL MARCEL SOUZA (USA 1918-2007): Europa, signerade Souza, mapp med fyra litografiska blad numrerade 26/145, oramade

Proveniens:
Privat samling, inköpt direkt från konstnären
Historik:
Paul M. Souza föddes på Hawaii och utbildade sig vid Art Center College of Design i Los Angeles, senare blev han professor vid Los Angeles Academy of Art.
Han målade främst i akvarell och olja, men har även utfört ett stort muralmåleri i Long Beach i Los Angeles.
Paul M. Souza fick i uppdrag av Walt Disney att illustrera flera böcker om hästar och andra djur. En av dessa böcker "Stormy" som handlar om quarterhästar, erhöll första pris i USA och var en av de mest sålda barnböckerna där. Souzas målningar i Walt Disneys böcker har använts för att skapa opinion och intresse för Amerikas indianer. En av dessa berömda böcker "The Dakota Indians" användes i de amerikanska skolorna. En annan populär barnbok var "Andy and the Wildwood Ducks". Paul M. Souza finns representerad i många muséer världen över och har haft flera separatutställningar och dessutom erhållit flera konstpriser.

Fotografierna föreställer Paul M. Souza bland djuren på Kolmårdens djurpark fotograferade av Inge Hallberg 1977 och dessa bilder ingår ej.

383081

2016-05-23