Holger Eriksson tennsoldater

Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater
Holger Eriksson tennsoldater

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 500 SEK

HOLGER ERIKSSON, tennsoldater, bl a "Egyptian Inf marching", "Brittish grenadiere", "Italien infantery ", m fl, ca 150 st, 1950-tal, handmålade, rundmassiva, max 30 mm,
HISTORIK:
Holger Eriksson tillverkade förlagor till tennsoldater som kom att tillverkas på Irland, Autenticast och i Sydafrika som såldes över hela världen. SAE är en förkortning av Swedish African Engineers och figurerna tillverkades i Sydafrika från början på 1950-talet till slutet på 1960-talet. Tonvikten av produktionen va 30 mm, men endast en sändning kom till Sverige till följd av den efterföljande bojkotten av Sydafrika och Apartheid.

Obetydligt slitage

383650

2016-05-16