Karott med lock
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAROTT med lock, porslin, Kina, sen Qing dynasti, troligtvis tillverkad för den amerikanska marknaden i samband med jubileumsfirande av Declaration of Independence 1876, dekor i famille rose och guld av strödda blommor samt den amerikanska heraldiska örnen med flaggan "Stars and Stripes", längd ca 25,5 cm
A TUREEN WITH COVER, porcelain, China, late Qing dynasty, probably executed 1876 for the american market, celebrating the Declaration of Independence, length c. 25.5 cm
Slitage, smärre nagg
383654
2016-05-16