Oidentifierad konstnär olja
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, fartyg, enl uppgift amerikanska pansarkryssaren Baltimore som medförde kvarlevorna av uppfinnaren John Ericsson som avlidit i Amerika, på strömmen med söder och Katarina Kyrka i bakgrunden, 14 sept 1890, olja på duk, otydligt signerad, ca 67x94 cm
384006
2016-05-17