Matservis Rörstrand
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATSERVIS, 37 dlr, Rörstrand, Parisienne, 1800-talets andra hälft, bestående av: 17 mattallrikar, 18 förrättstallrikar, uppläggningsskål med lock, fiskfat
Proveniens: Tidiningsmannen Rudolf Wall, grundare av Dagens Nyheter.
Enstaka nagg förekommer, missfärgningar, en mattallrik med spricka, fiskfatets insats med spricka, ett fat med lagning medföljer
384037
2016-05-18