Matservis Rörstrand

Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand
Matservis Rörstrand

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

MATSERVIS, 37 dlr, Rörstrand, Parisienne, 1800-talets andra hälft, bestående av: 17 mattallrikar, 18 förrättstallrikar, uppläggningsskål med lock, fiskfat

Proveniens: Tidiningsmannen Rudolf Wall, grundare av Dagens Nyheter.

Enstaka nagg förekommer, missfärgningar, en mattallrik med spricka, fiskfatets insats med spricka, ett fat med lagning medföljer

384037

2016-05-18