Karmstol

Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol
Karmstol

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KARMSTOL, Louis XVI, av Claude Chevigny (mästare i Paris 1768), stämplade C*CHEVIGNY, träskuren dekor, sitthöjd ca 46 cm

LITTERATUR:
Pierre Kjellberg: Le mobilier français du XVIIIe siècle, Paris 2002, avsnitt om Claude Chevigny sidan 197f

Parismästaren Claude Chevigny hade sin verkstad på rue de Cléry fram till den franska revolutionen 1789. Hans sittmöbler var kända för sin höga kvalitet och vackert skurna dekorer. Bland hans viktigaste uppdragsgivare återfinns hertigen av Choiseul. Chevigny levererade ett möblemang om 24 skulpterade och förgyllda sittmöbler till hertigens slott Chanteloup. Även hertigen av Montmorency var en av Chevignys kunder. Chevignys möbler finns representerade i flera betydande samlingar, Louvren, Musée Nissim de Camondo i Paris och i Metropolitan Museum, New York.

Slitage, senare fotavslut

384113

2016-05-18