Roland Svensson

Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson
Roland Svensson

Såld för:

7 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

ROLAND SVENSSON (1910-2003): (6 st volymer),
"SKÄRGÅRD", bibliofilupplaga 152/250, innehållandes 2 signerade färglitografier, "TRISTAN DA CUNHA", med dedikation och teckning, signerad och daterad dec 1964, "ENSLIGA ÖAR", 1954 bibliofilupplaga, 30/160, innehållandes en färglitografi "FOULA", signerad Roland S., "PELARORDEN 75 år", 1892-1967, "PELARORDEN 100 år", 1892-1992, innehållandes en lös färgoffset "Pelarmorgon", signerad och numrerad Roland S, 42/200, bladmått 26,5x20 cm, "Bragdernas män" - en skidfärd med Sven X:et Erixson, Lennart Gram, Roland Svensson, en faksimilutgåva, 1988, numrerad 10/999,

Litografiernas titlar till "SKÄRGÅRD": "Sjöviste - sommar" samt "Sjöviste - vinter".

Läs mer

384817

2016-08-24