Soffa från Tidö slott

Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott
Soffa från Tidö slott

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SOFFA, barockstil, 1800-talets andra hälft, ymnig träskuren och delvis genombruten dekor av akantus, putti bärande heraldiska kronor, växtornamentik, stoppade ryggbrickor, armlän med voluter, svärtad med förgyllda detaljer, höjd 126, 201 x 78 cm
PROVENIENS: Tidö slott, Rytterns socken, Västmanlands län
LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Västmanland, Stockholm 1910, avbildad i Gyllenlädersrummet sidan 29

Smärre slitage och torrsprickor

384901

2016-05-21