Sekretär Louis XV
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SEKRETÄR, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV, fanérad med mahogny, besalg och gallerkant av förgylld mässing, skiva av vit marmor resp breche d´alep, märkt på baksidan ´´ N Greveni..´´, ( Nicolas Grevenich, mästare paris 1768), höjd ca 119, 61x36 cm, nyckel finns
Spricka i marmorskiva, sprickor, lagningar, ett bakben med skada
385308
2016-05-23